Proč právě knižní vazba?

illustrations illustrations illustrations illustrations illustrations illustrations illustrations

Proč právě knižní vazba?

Zveřejnění: 19. červenec 2019, Lucie

 fotograf: Pierre Bamin

Co si představíte pod pojmem ruční, nebo také rukodělná knižní vazba? Ukázka

Knihařskou dílnu plnou nástrojů a nezbytného technického vybavení, jako jsou lisy, řezačky, šičky, zlatičky a raznice, kde mistři knihaři váží těžké svazky do kožených vazeb a na hřbety knih razí zlacené nápisy? Knižní vazba toho ale nabízí mnohem více. A vůbec k ní není potřeba vybavená knihařská dílna. Pokud máte zájem vyzkoušet si a naučit se různým technikám ručního vázání knih, nebudete potřebovat dílnu a stroje. Jde to i bez toho. Budete potřebovat pouze stůl, materiál, který zakoupíte v každém papírnictví a několik kusů náčiní, které nejspíš již doma stejně máte.

Ráda bych Vám poodkryla báječný tvůrčí svět ručně vázaných knih a představila Vám, co vše člověku nabízí, a co mám na ní osobně tak ráda.

Rukodělná nebo také výtvarná či umělecká knižní vazba pro mne představuje krásné spojení několika oborů kulturní lidské činnosti, které provází lidstvo již mnoho staletí. Ve vázání knih se snoubí prostý účel, a to dát napsanému slovu fyzickou formu, s účelem estetickým, a sice aby ta forma byla oku lahodící. Je zde neuvěřitelné množství možností, jak pomocí vazby knihy výtvarně vyjádřit téma knihy, její atmosféru, její sdělení. Je také možné vázáním tzv. autorských knih vyjádřit výtvarně sama sebe, dát průchod své tvořivosti, a to od vytváření jednoduchých notesů potažených různými dekorativními papíry až po autorské knižní objekty vysoké umělecké hodnoty. Na knižní vazbě se mi líbí právě ty nekonečné možnosti, které svému tvůrci nabízí – téměř cokoli Vás baví vytvářet, můžete použít při dekoraci knižní vazby. Rádi kreslíte, malujete? Nic není jednodušší, než své výtvarné dílko vytvořit přímo na desku knihy, nebo jej nalepit. Rádi pracujete s dřevem, vytváříte řezby, sochy? Vytvořte knižní desky ze dřeva Vámi vyřezávaného. Šijete, háčkujete či paličkujete krajky? Ušijte desky z látky, využijte háčkování či krajky jako ozdobu! A to jsem ani nezmínila vlastní materiál listů knihy, které nemusí být jen z papíru. Možná máte rádi historii a klasické knižní vazby s výzdobou, jaká se užívala v jednotlivých historických etapách. Potom se můžete věnovat nápodobě těchto vazeb, naučit se skutečné klasické knihařské řemeslo, a to vázání knih do ušlechtilého materiálu, kterým je kůže. Vzbudila jsem ve Vás zájem o knižní vazbu? Podívejte se na kurzy, které nabízím Stáhněte si návod zdarma