O Mně

illustrations illustrations illustrations illustrations illustrations illustrations

Kdo jsem a co nabízím?

Jsem člověk, který ke své vnitřní spokojenosti potřebuje snít a tvořit. Na střední pedagogické škole jsem si jako své zaměření zvolila výtvarnou výchovu. Když přišel čas hlásit se na vysokou školu, zaujal mě obor, který sliboval skloubení dvou mých nejmilejších zájmů – knih a výtvarky. Nově jej nabízela tehdejší katedra Výtvarné kultury ZČU v Plzni – byla to Knižní kultura.

Zde jsem se poprvé setkala s knižní vazbou, která byla páteří oboru. Rukodělná knižní vazba si mne získala. Nyní jsem se začala o knihy zajímat a milovat je nejen pro jejich obsah, ale také pro jejich formu. Jako téma bakalářské práce jsem si zvolila vytvořit soubor autorských knih ztvárněných na téma Pocity a nálady.

Po zakončení studia titulem Bc. jsem vystudovala magisterský obor Informační studia a knihovnictví, kde zůstalo téma mé celoživotní vášně – knihy. Po ukončení studia titulem Mgr. jsem pracovala v Národní pedagogické knihovně Komenského, později v Knihovně Akademie Věd a pak také jako produkční v redakci časopisu Živa nakladatelství Academia, vše v Praze.

Tvořivost mně ale neopustila a tak jsem se ve volném čase věnovala olejomalbě, která je další výtvarnou technikou, kterou jsem si zamilovala a stále se jí věnuji, také malbě na sklo a porcelán a akvarelům. Měla jsem několik výstav, vedla kroužek keramiky pro děti. Někdy v té době jsem si připomněla svou, myslím, že poměrně ojedinělou, schopnost vázat ručně a jen s minimálním vybavením knihy. Zase jsem se ponořila do vázání knih a přemýšlela jsem, jak svůj koníček dostat více mezi lidi.

A tak jsem vytvořila svůj první kurz Knižní vazba pro začátečníky a nabídla ho na webové platformě, která zastřešuje lektory nejrůznějších kurzů. Kurz si zakoupili první zájemci a byli nadšeni! A já také, šťastná, že je zájem o něco, co jsem vytvořila, o mé znalosti a dovednosti, které dokáži předávat dál. Absolventi začátečnického kurzu se často ptali na další knihvazačské techniky, které by se rádi naučili, a tak jsem vytvořila návazný kurz pro mírně pokročilé a poté další kurzy na jiná knihvazačská témata. Brzy mi jednorázové kurzy přestaly stačit a sestavila jsem semestrální kurz ruční knižní vazby, ve kterém úplné začátečníky naučím mnoho knihařských dovedností. Tento kurz nyní již několik let vedu v pražském Ateliéru ŠUM.

Lektorování knižní vazby a předávání mých znalostí a dovedností se stalo mou vášní a novou životní náplní. Ráda bych i vám předala alespoň kousek ze svého nadšení pro knižní vazbu!

author

Lucie Beranová

Moji zákazníci

client-logo client-logo client-logo client-logo client-logo